PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=114486}

Czarna Żmija 4

Blackadder Goes Forth
7,9 11 375
ocen
7,9 10 1 11375
8,0 3
oceny krytyków
Czarna Żmija 4
powrót do forum serialu Czarna Żmija 4

Po cholerę polski dystrybutor musiał nadać każdej serii polski podtytuł. Orginalne serie to po prostu "Blackadder", "Blackadder 2", "Blackadder 3" i "Blackadder Goes Forth". Tymczasem w Polsce mamy "Konia za królestwo", "Głupek renesansu" (chociaż główny bohater wcale nie jest głupi), "Rozważny i romantyczny" oraz "Jak roSpędziłem I wojnę światową" - rozumiem, nawiązanie do Franka Dolasa, tylko po cholerę to?

Natomiast co do samej serii. Genialna, podobnie jak poprzednia. Tylko żarty o kuchni Baldricka są trochę... niesmaczne miejscami. Ale ogólnie naprawdę świetny serial.
Piosenka Baldricka :D (Boom, boom, boom, boom! Boom, boom, boom! Boom, boom, boom, boom! Boom, boom, boom!)

użytkownik usunięty

Muszę się zgodzić. Znacznie lepiej było by przetłumaczyć na "Czarna Żmija Wyrusza na Front".

użytkownik usunięty

Tym bardziej, że w serialu lektor czytając tytuł nic nie wspomina o żadnym "roSpędzaniu wojny" tylko czyta tytuł: "Czarna Żmija Napiera" - i tak to by uszło.

użytkownik usunięty

Na mojej wersji DVD lektor w ogóle nie czyta tytułu.

ocenił(a) serial na 10

Przede wszystkim, podtytuł czwartej części brzmi "jak SPĘDZIŁEM pierwszą wojnę światową", a nie, jak ją "roSpędziłem". Mieli pomysł z tą literką, ale niefortunny.

Podtytuły w Czarnych Żmijach nie są jeszcze takie złe, tak jak w serii o Obcym nie są takie złe podtytuły "Ósmy pasażer Nostromo" i "Decydujące starcie".
Gorzej, kiedy jeden tłumacz z drugim ubzdura sobie, że jest nie wiadomo jak kreatywny, i na dobre partoli tłumaczenie tytułu. Tak było na przykład w przypadku "The Fifth Element" (przetłumaczyli, kretyni, na "piąty element", a prawidłowo powinno być "piąty żywioł"), czy też "Event Horizon" (mogliby rozsądnie i normalnie przetłumaczyć na "horyzont zdarzeń", to nie - wymyślili, nie wiadomo skąd, ten cały "ukryty wymiar").

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones